O skutkach picia alkoholu powiedziano i napisano wiele. Każdego dnia miliony osób sięgają mimo wszystko po alkohol. Niestety także dzieci, osoby słabe, chore i kobiety w ciąży. Uświadamiania nigdy zatem dość. Poniżej przedstawiamy zatem krótkie podsumowanie konsekwencji, z którymi należy się liczyć, sięgając po alkohol. Opracowane przez uniwersytet Harvarda, nie pozostawia wątpliwości, że wpływ alkoholu na organizm człowieka jest olbrzymi. Niektóre konsekwencje są oczywiste, inne mniej znane, wszystkie jednak celnie opisujące z czym łączy się spożywanie alkoholu.
Artykuł w oryginale można przeczytać tutaj.
Alkohol wywiera wpływ na centralny układ nerwowy. Działa jak środek uspokajający, lub wręcz usypiający, spowalniając reakcje i ograniczający koordynację ruchową. Upośledza także rozumowanie, pamięć i panowanie nad sobą. Mimo swojego usypiającego działania zakłóca sen wraz z ustępowaniem jego działania, stanowiąc główną przyczynę bezsenności.
Przetwarzanie alkoholu
Gabaryty, spożywanie posiłków i tempo picia wpływają na sposób przetwarzania alkoholu. W organizmie dobrze zbudowanej osoby krąży większa ilość krwi, przez co stężenie alkoholu rośnie wolniej w porównaniu do osoby drobniejszej, nawet jeśli wypiły tyle samo. Spożywanie posiłków ogranicza przyswajanie alkoholu – w żołądku osoby pijącej powinno zatem znajdować się pożywienie lub picie powinno towarzyszyć jedzeniu. Wypijanie dużej ilości płynów bezalkoholowych także ogranicza tempo absorpcji alkoholu.
Wpływ alkoholu na organizm kobiety
Kobiecy organizm przetwarza alkohol inaczej niż męski. Przy tej samej konsumpcji, żeński krwiobieg cechuje wyższe nasycenie alkoholem. Przyczyn jest kilka. Kobiety odznaczają się niższym poziomem enzymów neutralizujących alkohol przed wchłonięciem go do krwi. Kobiece ciało ma także proporcjonalnie więcej tłuszczu (nieabsorbującego alkoholu), przez co stężenie rośnie szybciej.
1. Niższy poziom enzymów
2. Mniejsza masa ciała i ilość krwi w organizmie
3. Większa procentowo ilość tłuszczu
Alkohol a prowadzenie pojazdów
Nie ma możliwości bezpiecznego połączenia konsumpcji alkoholu i jazdy – nawet najmniejsza ilość używki ogranicza zdolności prowadzenia. Jedyną bezpieczną alternatywą jest skorzystanie z pomocy trzeźwego kierowcy lub komunikacji publicznej. Pod żadnym pozorem nie należy także wsiadać do pojazdu prowadzonego przez osobę pod wpływem.
Nie pij w ciąży!
Szkodliwość wypijanego podczas ciąży alkoholu na rozwój dziecka nie podlega wątpliwości. Może on prowadzić do szeregu chorób znanych jako alkoholowy zespół płodowy.
Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną.
Do konsekwencji alkoholowego zespołu płodowego należą między innymi:
- problemy z koncentracją i zachowaniem
- wady serca
- zniekształcenia twarzy
- opóźniony rozwój przed i po urodzeniu
- problemy z poruszaniem, równowagą, napięciem mięśniowym
- zaburzeni mowy i myślenia
- problemy w nauce.
A co z okazjonalną konsumpcją? Naukowcy są jednomyślni – nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dla płodu dawka alkoholu. Kobiety w ciąży lub starające się o dziecko kategorycznie nie powinny pić.
Picie w młodości
W Stanach Zjednoczonych każdego roku 4 miliony nastolatków ma problemy w szkole, w relacjach z rodzicami a czasem także i z prawem spowodowane alkoholem. Pogarsza on zdolności uczenia się i koncentracji. Dramatycznie ingeruje w osobowość młodych ludzi, wywołując wrogość, drażliwość i agresję. Konsumpcja alkoholu sprzyja także eksperymentowania z innymi używkami i lekami, sprzyjając dalszym uzależnieniom. Rośnie skłonność do jazdy pod wpływem oraz ryzyko śmierci w wyniku wypadków, utonięć.
Przestrzegaj swoje dziecko przed wsiadaniem do samochodu prowadzonego przez osobę nietrzeźwą. Upewnij je, że zamiast tego sam je odbierzesz, bez względu na porę dnia (lub nocy). Warto też zwracać uwagę na konsekwencje pijaństwa – problemu 21 milionów amerykańskich uczniów, niejednokrotnie kończącego się śmiercią z przedawkowania, mówią same za siebie. O innych ryzykach związanych z piciem – wypadkach, gwałtach, kradzieżach, niebezpiecznym seksie lepiej nie wspominać…
Alkohol jest z nami nieustannie. Towarzyszy licznym spotkaniom rodzinnym i towarzyskim, pomaga przełamywać lody i nawiązywać znajomości. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze zachowywać zdrowy rozsądek i pamiętać o konsekwencjach, na jakie możemy narazić siebie i innych.