Proces wychodzenia z uzależnienia jest długotrwały, wymaga intensywnej pracy ze strony alkoholika i jego rodziny, ale jest możliwy. Dużą pomocą służą grupy AA (Anonimowych Alkoholików), gdzie osoby, które już nie piją pomagają tym, którzy jeszcze tkwią w uzależnieniu.
Dla żon alkoholików pomocą służą grupy AL-ANON, zaś dla dzieci- AL-ATEEN. Grupy wsparcia działają w praktycznie każdym większym mieście i wciąż powstają nowe.
Jak pomóc alkoholikowi?
Oto kilka zasadniczych wskazówek- jak rodzina może pomóc osobie współuzależnionej.
- „Spojrzeć prawdzie w oczy”, tzn. przyznać, że w rodzinie istnieje problem alkoholowy.
- Zdobywać wiedzę o alkoholizmie- istnieje wiele książek na ten temat.
- Dążyć do pokonania własnych słabości, jak złość, litowanie się nad sobą, stany depresyjne- tego rodzaju reakcje niczemu dobremu nie służą. Ich pokonanie ma podstawowe znaczenie dla zwiększenia poczucia pewności siebie i poprawy samopoczucia członków rodziny.
- Zabraniać alkoholikowi obwiniania siebie czy innych domowników.
- Nie posługiwać się karą, przekupstwem czy groźbą w celu zmuszenia alkoholika do porzucenia nałogu, gdyż prowadzi to do narodzenia się poczucia winy u osoby uzależnionej i pogłębienia nałogu.
- Zaprzestać ukrywania problemów spowodowanych przez alkoholizm, np. nie usprawiedliwiać nieobecności alkoholika w pracy, aby nie osłabić w nim woli uwolnienia się od nałogu.
- Nie należy niszczyć butelek z alkoholem- ten sposób przejęcia kontroli nad życiem alkoholika nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, stanowi jedynie usprawiedliwienie dla rodziny, że „coś” robi na rzecz rozwiązania problemu.
- Pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu z osobą dotkniętą alkoholizmem- tego rodzaju zachowanie otoczenia tylko wzmacnia nawyk picia u alkoholika i może doprowadzić do uzależnienia innych członków rodziny.
- Nie przejmować obowiązków osoby uzależnionej, zarówno związanych z prowadzeniem domu, jak i pracą czy szkołą.
- Nie żądać ani nie akceptować nierealnych obietnic, gdyż alkoholizm nie jest problemem siły woli. Wymuszając obietnice, które nie mogą być spełnione prowadzi się do kłamstw, a w efekcie do pogłębiania braku wzajemnego zaufania.
Należy natomiast korzystać ze wszystkich możliwych form pomocy. Nie wolno próbować leczyć alkoholizmu na własną rękę. Alkoholik i jego rodzina potrzebują pomocy specjalistów oraz niepijących alkoholików. Skontaktuj się z SonoMed, nasze telefony czynne są całą dobę.