Pomoc rodziny

Proces wychodzenia z uzależnienia jest długotrwały, wymaga intensywnej pracy ze strony alkoholika i jego rodziny, ale jest możliwy. Dużą pomocą służą grupy AA (Anonimowych Alkoholików), gdzie osoby, które już nie piją pomagają tym, którzy jeszcze tkwią w uzależnieniu.

Dla żon alkoholików pomocą służą grupy AL-ANON, zaś dla dzieci- AL-ATEEN. Grupy wsparcia działają w praktycznie każdym większym mieście i wciąż powstają nowe.

Jak pomóc alkoholikowi?

Oto kilka zasadniczych wskazówek- jak rodzina może pomóc osobie współuzależnionej.

  1. „Spojrzeć prawdzie w oczy”, tzn. przyznać, że w rodzinie istnieje problem alkoholowy.
  2. Zdobywać wiedzę o alkoholizmie- istnieje wiele książek na ten temat.
  3. Dążyć do pokonania własnych słabości, jak złość, litowanie się nad sobą, stany depresyjne- tego rodzaju reakcje niczemu dobremu nie służą. Ich pokonanie ma podstawowe znaczenie dla zwiększenia poczucia pewności siebie i poprawy samopoczucia członków rodziny.
  4. Zabraniać alkoholikowi obwiniania siebie czy innych domowników.
  5. Nie posługiwać się karą, przekupstwem czy groźbą w celu zmuszenia alkoholika do porzucenia nałogu, gdyż prowadzi to do narodzenia się poczucia winy u osoby uzależnionej i pogłębienia nałogu.
  6. Zaprzestać ukrywania problemów spowodowanych przez alkoholizm, np. nie usprawiedliwiać nieobecności alkoholika w pracy, aby nie osłabić w nim woli uwolnienia się od nałogu.
  7. Nie należy niszczyć butelek z alkoholem- ten sposób przejęcia kontroli nad życiem alkoholika nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, stanowi jedynie usprawiedliwienie dla rodziny, że „coś” robi na rzecz rozwiązania problemu.
  8. Pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu z osobą dotkniętą alkoholizmem- tego rodzaju zachowanie otoczenia tylko wzmacnia nawyk picia u alkoholika i może doprowadzić do uzależnienia innych członków rodziny.
  9. Nie przejmować obowiązków osoby uzależnionej, zarówno związanych z prowadzeniem domu, jak i pracą czy szkołą.
  10. Nie żądać ani nie akceptować nierealnych obietnic, gdyż alkoholizm nie jest problemem siły woli. Wymuszając obietnice, które nie mogą być spełnione prowadzi się do kłamstw, a w efekcie do pogłębiania braku wzajemnego zaufania.

Należy natomiast korzystać ze wszystkich możliwych form pomocy. Nie wolno próbować leczyć alkoholizmu na własną rękę. Alkoholik i jego rodzina potrzebują pomocy specjalistów oraz niepijących alkoholików. Skontaktuj się z SonoMed, nasze telefony czynne są całą dobę.

Telefony SonoMed czynne są przez całą dobę.