Objawy alkoholizmu

Alkoholizm może dotknąć każdego, bez względu na płeć, rasę, pochodzenie społeczne. To nieprawda, że są to głównie ludzie marginesu. Według badań stanowią oni bowiem tylko 3% pijących. Większość alkoholików nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym.  To zwykli ludzie, mający rodzinę i pracę, dobrzy i spokojni sąsiedzi. Alkoholizm jest podstępną chorobą. Tym bardziej warto zatem wiedzieć jakie są objawy alkoholizmu.

Najczęstsze objawy alkoholizmu

Istnieją pewne ostrzegawcze objawy alkoholizmu, pozwalające zdiagnozować chorobę alkoholową. Zazwyczaj nie pojawiają się wszystkie na raz, a wystąpienie jednego z objawów to za mało, by zdiagnozować alkoholizm. Gdy jednak pojawi się ich kilka, należy mieć się na baczności.

  1. Zbyt częste picie – w coraz większych ilościach, z byle kim, byle gdzie.
  2. Stany lęku – nasilanie się stanów lękowych, niekorzystny obraz samego siebie, odczuwanie negatywnych emocji.
  3. Lekceważenie wszystkiego, co nie jest związane z piciem alkoholu: obowiązków rodzinnych, zawodowych czy szkolnych.
  4. Posiadanie argumentów uzasadniających zarówno fakt nadmiernego picia, jak i własnego zachowania spowodowanego piciem. Przykładowo: wypiłem mniej niż inni, denerwuje mnie praca i muszę się uspokoić, inni też piją, nie piłabym gdybym miała lepszego męża.
  5. Zaprzeczanie istnieniu pierwszych sygnałów świadczących o utracie kontroli nad piciem alkoholu ( np. jak bym chciał, to bym nie pił), unikanie rozmów i tematów związanych z piciem- reagowanie agresją.
  6. Składanie obietnic związanych z ograniczeniem i zmianą rodzaju pitego alkoholu, połączone zwykle z prośbami by nie „zrzędzić”.
  7. Zaniki świadomości- występowanie coraz częściej sytuacji, w których pijący nie potrafi przypomnieć sobie co zdarzyło się w czasie picia.

Całodobowo!

Sono Med: 512-616-673

Uwaga! Niektórzy alkoholicy- mimo, że są pijani, nie zachowują się tak, jak osoby pijane. Często funkcjonują pozornie normalnie, gdyż upojenie alkoholowe jest ich najczęstszym stanem świadomości. Takie osoby mogą zachowywać się nietypowo… gdy są trzeźwe. To również może świadczyć o zaawansowanej chorobie alkoholowej, w stadium, w którym leczenie alkoholizmu jest już nieuniknione.

Jak w każdej chorobie, wczesne zdiagnozowanie uzależnienia daje większe szanse na skuteczne leczenie. Pozwoli też uchronić organizm przed wyniszczającymi skutkami wieloletniego picia. Tym samym pomoże uchronić osobę uzależnioną przed innymi chorobami i dolegliwościami.