Leczenie narkomanii

Uzależnienie od narkotyków jest jedną z najpoważniejszych chorób nękających dzisiejsze społeczeństwo. Przybiera formy zarówno uzależnienia fizycznego, które wyniszcza organizm, jak i psychicznego, powodującego zachwiania emocjonalne, depresje, paranoje i cały szereg innych, katastrofalnych skutków. Leczenie narkomanii jest o wiele trudniejsze, niż jej zapobieganie. Niestety, pomimo powszechnej wiedzy o negatywnych konsekwencjach stosowania środków psychoaktywnych, narkomania nie zanika – jest wręcz przeciwnie.

Rosnącą popularność różnego rodzaju narkotyków potwierdzają liczne badania. W Polsce konsumpcja substancji psychoaktywnych narasta najszybciej w Europie. Wynika to z wielu czynników – mody, łatwego dostępu do tych używek, działań niektórych partii politycznych czy organizacji, które postulują legalizację posiadania przynajmniej niektórych narkotyków. Bez względu jednak na przyczyny, narkomania jest tak samo wyniszczająca.

Całodobowo!

Sono Med: 512-616-673

Uzależnienia od narkotyków

Uzależnienie wiąże się z potrzebą sięgnięcia po kolejne, coraz większe dawki narkotyków. Narkotykiem zaś są przeróżne substancje – opiaty, marihuana, leki czy legalny i najpowszechniej stosowany – alkohol. Ludzie nałogowo zażywający taki zestaw potrzebują go do funkcjonowania codziennego. Podbijają się, „powerują” do pracy amfetaminą. Dla poczucia relaksu używają alkohol i marihuanę. Te dwa ostatnie narkotyki ułatwiają zaśnięcie.

Ekstazy najczęściej zażywane są na imprezach, spotkaniach towarzyskich. Skutkują uzależnieniem środowiskowym. Pacjent ma potrzebę życia w imponującej – na pozór – grupie, pragnie otaczać się fajnymi, ładnymi ludźmi, spędzać czas jak atrakcyjne towarzystwo. To z kolei wywołuje uzależnienie od własnego wizerunku. Osoba silnie utożsamiona z daną grupą środowiskową skupia się na przedstawieniu siebie, eksponowaniu własnego ja. Dlatego stara się być zawsze gotową do imprezy, móc bawić się zawsze. Niestety, tego rodzaju uzależnienie dotyka najczęściej osoby młode, nieświadome własnej wartości i poszukujące akceptacji grupy.

Uzależnienia od leków

Pacjenci uzależniają się również od leków. Większość narkotyków była stosowana lub występuje w farmaceutyce, a zatem są one stosunkowo łatwo dostępne. Ekstaza stosowana była jako antydepresant. Amfetamina z kolei jako antypsychotyk i składnik medykamentów na bronchit i astmę. Marihuanopochodne (THC) stosuje się zaś w terapii nowotworowej.

Dla osiągnięcia przyjemności uzależnieni stosują różnego rodzaju leki: pobudzające, uspokajające, przeciwbólowe. Specyfiki oparte na opiatach uzależniają w podobny sposób jak heroina.

W Sono Med od wielu lat profesjonalne leczymy narkomanię
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń.
512-616-673
Całodobowo, Warszawa i okolice

Leczenie narkomanii: na czym to polega?

Skuteczne leczenie narkomanii wymaga współpracy chorego. Pacjent musi posiadać silną wolę, motywującą do porzucenia nałogu i walki z dolegliwościami, które wystąpią w trakcie leczenia . Często terapię należy poprzedzić detoksykacją. W jej trakcie z organizmu usuwane są środki uzależniające i produkty ich przemiany. Oczywiście takie czynności należy przeprowadzić pod okiem fachowców – nigdy na własną rękę!

W ramach farmakologicznego leczenia narkomanii można zastosować terapię Natrexonem (NALOREXEM). Nalorex jest skutecznym blokerem receptorów opioidowych. Powoduje zmniejszenie potrzeby sięgnięcia po narkotyki, przez co zmniejsza potrzebę sięgnięcia po używkę przez leczonych nim pacjentów. Stosuje się go w terapii osób uzależnionych od heroiny i opiatów. Bywa również używany prze leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Leczenie behawioralne obejmuje terapię i naukę życia w społeczeństwie po odstawieniu narkotyków. Jest długotrwałe i często wykonywane w warunkach odosobnienia od innych narkomanów. Jest to konieczne, aby móc wypracować nowe nawyki i uwolnić się od destrukcyjnego wpływu innych uzależnionych. Duże znaczenie odgrywa także wsparcie rodziny i motywowanie do dalszych starań ku wyjściu z nałogu.

Osoby zainteresowane leczeniem narkomanii zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Sono Med. Dojeżdżamy do pacjentów. Jesteśmy do Państwa dyspozycji całodobowo.

Całodobowo!

Sono Med: 512-616-673