Szacuje się, że w Polsce narkotyki przyjmuje ponad 10% osób w wieku 15-34 lata. Mimo że heroina jest jednym z najmniej popularnych substancji odurzających w Polsce, uzależnienie od heroiny nie należy do rzadkości, a przy tym może mieć dramatyczne skutki. Sprawdź, jak objawia się uzależnienie i w jaki sposób można je leczyć.

Czym jest heroina?

Heroina jest pochodną morfiny, pozyskiwaną z nasion maku lekarskiego, uprawianego intensywnie w południowo-wschodniej Azji, Meksyku i Kolumbii. Ma postać białego lub brązowego proszku, występuje również pod postacią czarnej, smolistej mazi, zwanej “black tar heroin”. Należy do grupy agonistów receptorów opioidowych, czyli jest substancją, która te receptory pobudza. W organizmie człowieka wyróżnia się trzy rodzaje tych receptorów – mi, kappa i delta. Są one zlokalizowane w wielu różnych obszarach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie bólu i przyjemności, a także kontrolujących czynności wegetatywne – pracę serca, sen i oddychanie.

Uprawa maku lekarskiego
Makówka, z której być może powstanie kiedyś opium

Badania wykazały, że heroina, razem z morfiną, najsilniej pobudza receptory mi, co wywołuje uczucie silnej euforii. Z drugiej strony naltrexone, będący lekiem stosowanym w terapii farmakologicznej jest antagonistą tego receptora – uniemożliwia przyłączenie się cząsteczki opioidu do jego receptora. Heroina jest w organizmie człowieka metabolizowana do morfiny poprzez odłączenie dodatkowych dwóch grup acetylowych. Działa bardzo szybko oraz ma krótki okres półtrwania – w ciągu zaledwie 30 minut od przyjęcia połowa przyjętej heroiny jest już wydalona z organizmu. 

Czy heroina uzależnia?

Heroina jest narkotykiem o bardzo silnym działaniu uzależniającym. Bardzo szybko dochodzi do rozwoju uzależnienia, początkowo psychicznego, później pojawia się uzależnienie fizyczne. Początkowo osoba uzależniona ma poczucie względnej kontroli nad tym, kiedy i jak dużo substancji przyjmuje. W pewnym momencie potrzeba przyjmowania narkotyku staje się jednak na tyle silna, że chory zaczyna przekładać zdobycie heroiny nad swoje własne potrzeby i obowiązki.

Rozpoczynają się problemy w pracy, szkole bądź w domu, z którymi uzależnionemu ciężko sobie poradzić.. Może to zwiększyć częstość sięgania po heroinę i prowadzi do powstania błędnego koła, którego efektem jest coraz większe pogłębianie się uzależnienia. Na szczęście uzależnienie od heroiny można skutecznie leczyć, o czym więcej w dalszej części artykułu.

Heroina przygotowywana do wstrzyknięcia
Brown sugar, czyli niskiej jakości heroina szykowana do wstrzyknięcia

Heroina – efekty przyjmowania

Skutki, jakie wywołuje heroina w organizmie człowieka, można podzielić na krótkotrwałe i długotrwałe. Efekty krótkotrwałe to takie, które pojawiają się bezpośrednio po przyjęciu (wstrzyknięciu bądź paleniu) heroiny i ustępują po kilkudziesięciu minutach. Są to:

 • Uczucie błogiej przyjemności, spokoju;
 • Działanie przeciwbólowe;
 • Suchość w ustach;
 • Uczucie ciężkości w kończynach górnych i dolnych;
 • Nudności;
 • Wymioty;
 • Silny świąd.

Regularne przyjmowanie heroiny może zostawić po sobie spustoszenie w organizmie. Jest ona uważana za narkotyk, który wywołuje najwięcej negatywnych efektów w organizmie człowieka wśród wszystkich znanych substancji uzależniających. Długotrwałe stosowanie heroiny prowadzi do problemów z zasypianiem, bezsenności, infekcji zastawek serca, a dodatkowo wywołuje również:

 • Chroniczne zaparcia i bóle brzucha;
 • Niewydolność nerek i wątroby;
 • Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy zaburzenia lękowe;
 • Impotencję u mężczyzn i zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet.

Dodatki do heroiny

Heroina często zawiera dodatkowe substancje, dodawane przez dilerów dla zwiększenia jej masy, na przykład cukier, skrobię ziemniaczaną lub mleko w proszku, które w odpowiednich ilościach mogą blokować naczynia krwionośne zaopatrujące ważne dla życia narządy – płuca, nerki czy mózg. Prowadzi to do groźnych dla życia zatorów i skutkuje trwałym uszkodzeniem tkanek. Dodatkowo, podczas dzielenia się przyrządami do wstrzyknięcia heroiny dożylnie między uzależnionymi istnieje również bardzo wysokie ryzyko transmisji wirusa HIV i wirusów wywołujących zapalenie wątroby (WZW typu B i C). Między innymi dlatego, uzależnienie od heroiny należy rozpocząć jak najwcześniej, by zminimalizować ryzyko wystąpienia powyższych, nieuleczalnych skutków ubocznych.

Leczenie uzleżnienia od heroiny jest możliwe dzięki zaawansowanym metodom farmakologicznym i terapii.
Heroina w strzykawce gotowa do wstrzyknięcia

Uzależnienie od heroiny – leczenie

Leczenie uzależnienia od heroiny najczęściej rozpoczyna detoks. Często w przypadku odstawienia narkotyku pojawiają się poważne objawy odstawienne, takie jak ciężkie do wytrzymania bóle mięśni i stawów, problemy ze snem, biegunka czy wymioty. W tym okresie chęć powrotu do narkotyków jest wyjątkowo silna. Choremu można w tym okresie pomóc lekami, aby jak najbardziej złagodzić objawy zespołu odstawiennego i zwiększyć prawdopodobieństwo ukończenia detoksu. W tym celu stosuje się leki z trzech różnych grup:

 • agonisty opioidowego,
 • częściowego agonisty lub
 • całkowitego antagonisty.

Metadon jest agonistą receptora opioidowego, ma więc mechanizm działania taki sam jak heroina, jednak w odróżnieniu od niej wywołuje mniej nasilony zespół abstynencyjny. Jest stosowany jako suplement opioidowy u chorych przechodzących przez okres detoksykacji, jest także elementem programów leczenia substytucyjnego uzależnień w wyspecjalizowanych ośrodkach. 

Buprenorfina należy do grupy częściowych antagonistów receptora opioidowego. Oznacza to, że po połączeniu się z receptorem wywołuje słabszy efekt niż pełni agoniści, dzięki czemu zmniejsza głód narkotykowy bez wywoływania euforii czy innych efektów opioidów. 

Naltrekson jest antagonistą receptora opioidowego. Oznacza to, że blokuje te receptory i uniemożliwia przyłączanie się do nich cząsteczek opioidów. Naltreksone jest lekiem bezpiecznym – nie ma właściwości uzależniających ani nie wywołuje senności. Stosuje się go równocześnie z psychoterapią, a włączyć go należy po 5-7 dniach całkowitego zaprzestania przyjmowania opioidów.

W centrum leczenia uzależnień SonoMed możesz wykonać implantację naltreksonu w dwóch wariantach, różniących się czasem działania leku. Skontaktuj się z nami telefonicznie, by poznać szczegóły dotyczące leczenia naltreksonem.

Źródła:

 • Katzung – Basic and Clinical Pharmacology, 13th Edition
 • Sharma B, Bruner A, Barnett G, Fishman M. Opioid Use Disorders. Child Adolesc Psychiatr Clin N Am. 2016 Jul;25(3):473-87. doi: 10.1016/j.chc.2016.03.002. Epub 2016 Apr 9. PMID: 27338968; PMCID: PMC4920977.
 • https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/heroin
 • Demaret I, Lemaître A, Ansseau M. L’héroïne [Heroin]. Rev Med Liege. 2013 May-Jun;68(5-6):287-93. French. PMID: 23888578.
Heroina działa bardzo szybko i bardzo krótko
Heroina działa błyskawicznie, wywołując efekty nawet minutę po wstrzyknięciu. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia uzależnienia od heroiny.