Wszycie esperalu jest jedną z najczęściej stosowanych metod wyjścia z uzależnienia od alkoholu. Wszywka jest prostym zabiegiem chirurgicznym, a wykorzystywany do niej lek – disulfiram – ma za zadanie powstrzymać osobę uzależnioną od sięgania po alkohol. Mimo, iż disulfiram cechuje się bardzo wysoką skutecznością, dość łatwo można natknąć się na informację o jego przepiciu. Czy esperal da się przepić? Czy jest to w ogóle możliwe?

Piwo - zdjęcie poglądowe

Leczenie alkoholizmu disulfiramem

Disulfiram w formie tabletek umieszczany jest przez chirurga pod powięzią, najczęściej w okolicy pośladka lub łopatki. Takie umiejscowienie jest najmniej dolegliwe i nie wywołuje dyskomfortu, np. przy przemieszczaniu się tabletek pod skórą. Disulfiram w formie implantu zachowuje skuteczność przez okres do jednego roku.

Istnieją także tabletki z disulfiramem przeznaczone do stosowania doustnego. Zasada ich działania jest identyczna jak w przypadku implantu, ale skuteczność znacznie niższa. Alkoholik chcąc powrócić do picia może po prostu przestać przyjmować lek, aby w krótkim czasie móc bez obaw upajać się alkoholem.

Lek można kupić na receptę a wszywkę przeprowadza chirurg. Disulfiram jest także dostępny w większości placówek zajmujących się leczeniem uzależnień. Zanim odpowiemy na pytanie czy esperal da się przepić zastanówmy się jak działa disulfiram.

Czy esperal da się przepić? Lek wszywany jest chirurgicznie. Zdjęcie poglądowe.

Jak działa disulfiram?

Co dzieje się z alkoholem w organizmie człowieka? W skrócie: jest on rozkładany na prostsze związki, a następnie wydalany. Jednym z głównych metabolitów jest aldehyd octowy, który następnie przekształcany jest w kwas octowy, a docelowo w wodę i dwutlenek węgla. To naturalny proces zachodzący w organizmie.

Disulfiram ogranicza powyższą reakcję i w przypadku spożycia alkoholu powoduje wzrost stężenia aldehydu octowego, a w konsekwencji objawy silnego zatrucia. Reakcje ta, zwana reakcją disulfiramową, ma wzbudzić strach i powstrzymać alkoholika przed piciem. Zazwyczaj robi to skutecznie, ale co czeka osobę, która spróbuje przepić disulfiram?

Objawy reakcji disulfiramowej

Reakcja disulfiramowa występuje bardzo szybko, a jej pierwsze objawy można zaobserwować już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Należy spodziewać się:

 • Nudności
 • Wymiotów
 • Kołatania serca (tzw. Tachykardia)
 • Zawrotów głowy
 • Niedociśnienia
 • Zaczerwienienia twarzy
 • Uczucia gorąca

Powyższe objawy zazwyczaj trwają 30-60 minut, ale w skrajnych wypadkach mogą trwać nawet kilka godzin.

Długoterminową konsekwencją prób przepicia wszywki, połączonych z zatruciem aldehydem octowym, mogą być uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet zgon. Z tego powodu podczas leczenia esperalem należy całkowicie odstawić alkohol

Słyszałem, że ktoś przepił esperal

Wyżej opisywana reakcja występuje praktycznie zawsze przy połączeniu disulfiramu z alkoholem. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest niemal całkowite, a objawy tak dolegliwe, że mało kto próbuje przepić disulfiram. Skąd zatem biorą się opinie, że komuś udaje się pić, pomimo wykonania wszywki?

Istnieje kilka wytłumaczeń tego, co kryje się pod przepiciem esperalu:

Tabletki - zdjęcie poglądowe
 • Usunięcie leku – to najprostsze wytłumaczenie. Osoby nie chcące leczyć się z alkoholizmu mogą podejmować próby usunięcia tabletek. Obserwowaliśmy już przypadki pacjentów, którzy zgłaszali powikłania po zabiegu. Zazwyczaj okazywało się, że pacjenci lub ich pomocnicy zdejmowali opatrunek i próbowali usunąć tabletki przez ranę pozabiegową. Jest to działanie bardzo niebezpieczne i może skończyć się zakażeniem – w takiej sytuacji wiemy, że lek został usunięty. Jeśli jednak wyjęcie disulfiramu nastąpi bez powikłań, wówczas uzależniony dalej pije twierdząc, że esperal na niego nie działa. To oczywiście nieprawda.
 • Reakcja obronna organizmu na ciało obce – możliwe jest, że wokół tabletek wytworzy się warstwa ochronna, uniemożliwiająca przenikanie leku do organizmu pacjenta. To naturalna reakcja na ciało obce, jednak występuje ona stosunkowo rzadko.
 • Zbyt mała dawka leku – przyjmuje się, że należy stosować jedną tabletkę disulfiramu na 10 kilogramów masy ciała. Zdarza się jednak, że wszywana jest zbyt mała dawka leku – zwłaszcza w przypadku pacjentów o dużej masie. Wszycie niewielkiej dawki może zakończyć się dużo słabszą reakcją, której dolegliwość będzie mniejsza, niż przyjemność związana z zaspokojeniem nałogu.
 • Wszycie placebo – zdarza się niestety, że nieuczciwe firmy wszywają lek o niskiej jakości, przeterminowany, a nawet substancję obojętną dla organizmu zamiast disulfiramu. Taka wszywka oczywiście nie będzie działać w spodziewany sposób, zaś alkoholik przekona się o tym już podczas pierwszej próby przepicia disulfiramu.

Jak widać czasem możliwe jest spożywanie alkoholu podczas leczenia disulfiramem. Części tych sytuacji można jednak uniknąć, wybierając na miejsce zabiegu renomowaną placówkę zdrowotną.

Gdzie wszyć disulfiram?

Mieszkając w dużym mieście łatwo znaleźć ofertę usług wszywania disulfiramu, wpisując w wyszukiwarkę na przykład disulfiram Warszawa. Sugerujemy jednak wybrać placówkę renomowaną, która istnieje od wielu lat i zatrudnia doświadczonych chirurgów.

Specjaliści SonoMed wykonali setki zabiegów wszycia disulfiramu, dzięki którym wielu pacjentów odczuło ulgę i skutecznie walczy z chorobą alkoholową. Działamy w Warszawie i okolicach, we własnych gabinetach i z dojazdem do pacjenta. Oferujemy profesjonalne farmakologiczne leczenie alkoholizmu i wsparcie w wyborze dalszej terapii.

Zobacz też: Wpływ alkoholu na organizm człowieka

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Reakcja disulfiramowa może wystąpić po przyjęciu alkoholu w dowolnej postaci, nie tylko podczas picia wódki czy piwa. Należy zatem bardzo uważać na wszelkie preparaty zawierające lub mogące zawierać etanol. Mogą to być np. wody toaletowe, płyny do płukania ust, środki czystości, słodycze i leki (syropy). Jak widać wszywka nie daje o sobie zapomnieć.

Przed podjęciem leczenia disulfiramem należy także skonsultować się z lekarzem oraz przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Ulotka w wersji elektronicznej dostępna jest także w Internecie (tabletki do implantacji). W przypadku leków przyjmowanych doustnie należy przeczytać właściwą dla nich ulotkę dołączoną do opakowania.

Należy także pamiętać, że kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia alkoholizmu ma motywacja pacjenta. Często zdarza się, że osoby uzależnione poddają się zabiegowi pod wpływem namowy innych osób, głównie rodziny. Wszywka disulfiramowa jest z kolei jedynym środkiem do walki z uzależnieniem. Zabieg daje natychmiastowy efekt, który jest jednak ograniczony czasowo. Bez silnej woli i autentycznej chęci zerwania z uzależnieniem, po ustaniu działania leku alkoholicy zazwyczaj wracają do picia. Z tego powodu zabieg należy powtarzać regularnie, a leczenie farmakologiczne warto wzbogacić o terapię behawioralną. To długotrwałe, trudne i bolesne doświadczenie. Wymaga zmiany nawyków, wzięcia się w garść, przyjęcia odpowiedzialności za siebie i bliskich i wypracowania nowych sposobów na walkę z trudami dnia codziennego. Połączenie tych dwóch metod oraz wsparcia rodziny i przyjaciół potrafi jednak czynić cuda i pozwolić uzależnionym trwale pokonać chorobę alkoholową.

Telefony SonoMed czynne są przez całą dobę.

Obsługujemy wszystkie dzielnice Warszawy

 • Bemowo
 • Białołęka
 • Bielany
 • Mokotów
 • Ochota
 • Praga-Południe
 • Praga-Północ
 • Rembertów
 • Śródmieście
 • Targówek
 • Ursus
 • Ursynów
 • Wawer
 • Wesoła
 • Wilanów
 • Włochy
 • Wola
 • Żoliborz