Kokaina jest narkotykiem uzyskiwanym z liści krzewu Erytroxylon coca, pochodzącego z Ameryki Południowej. Zwana także białą damą, śniegiem czy po prostu koką, jest uznawana za narkotyk elitarny. Bywa stosowana przez celebrytów, biznesmenów, sportowców i dzieciaki z bogatych domów – nie jest to raczej towar dla ćpunów z dworców czy miejsc, do których lepiej się nie zapuszczać. Mimo to jest jednym z bardziej niebezpiecznych narkotyków.

Kokaina jest niebezpieczna i silnie uzależnia

Kokaina pod wieloma względami działa podobnie do amfetaminy. Jest silnie pobudzającą substancją, która staje się coraz modniejsza. Na szczęście dość wysoka cena (znacznie wyższa niż cena amfetaminy) utrudnia do niej dostęp, szczególnie młodym osobom.

Działanie kokainy

Kokaina działa bardzo szybko. Pierwsze efekty pojawiają się już po paru minutach, czasem jeszcze szybciej. Są to poprawione samopoczucie oraz większy popęd seksualny. Często dochodzi do pobudzenia fizycznego, narkoman ma poczucie mocy i niespożyte siły. Zdarzają się jednak skutki odmienne, jak niepokój, urojenia, stany lękowe. Koka działa dość krótko, zatem szybko pojawia się potrzeba skorzystania z kolejnej dawki. Przyjemne doznania związane z koką sprawiają, że jest ona brana coraz częściej, a to bardzo szybko prowadzi do uzależnienia.

Przedawkowanie narkotyku jest bardzo niebezpieczne i grozi wymiotami, bólem głowy, nadmierną potliwością, przyspieszoną pracą i zaburzeniami rytmu serca. W skrajnych wypadkach może dojść zawału, uszkodzenia nerek i śpiączki, a szczególnie niebezpieczne jest łączenie kokainy i alkoholu.

Potrzebujesz pomocy w leczeniu uzależnienia od kokainy lub innych narkotyków?
Zadzwoń!
512-616-673
Sono Med jest do Twojej dyspozycji całodobowo.

Kokainę można wstrzykiwać, można ją również wdychać. Taka forma kokainy (czyli proszek, który jest wciągany nosem) jest najczęściej spotykany. Są i tacy, którzy kokainę podgrzewają, a następnie wdychają jej opary. W takiej postaci kokaina jest najgroźniejsza. Działa wtedy najszybciej i najintensywniej. Jak się okazuje, to właśnie opary z kokainy mają największą siłę uzależniania. Innym zagrożeniem związanym z kokainą jest jednak to, że osoby rozprowadzające ten narkotyk bardzo często dodają do niego różne domieszki, przez co taki środek staje się jeszcze bardziej niebezpieczny. Goniący za zyskami dealerzy potrafią dosypać do swojego towaru trujące substancje, mogące być nawet bardziej niebezpieczne, niż sam narkotyk.